Nisan 21, 2020

Veronika Ölmek İstiyor.

ile Dr. marsupilami

…Her şeyi aptalca bulduğu için yaşamın kendisine empoze ettiği şeyleri kabullenmişti her zaman. İlkgençliğinde seçim yapmak için çok erken olduğuna inanmıştı, gençliğinde, yani şimdi ise, değişmek için çok geç kaldığını düşünmüştü...

Rio de Jeneiro doğumlu olan yazarın demirbaş eserlerinden sayılabilecek olan bu kitap, okumayla içli dışlı olanların gezmekten her zaman zevk aldığı kitapevlerinde en az bir kez karşılarına çıkmıştır.

İlk izlenimlerimi paylaşmadan önce incelemesini yaptığımız eserin kötü günlere (karantina zamanlarına) denk geldiği ve daha çok psikolojik destek sağlayacak kitaplara yönelmeleri daha doğru olacaktır. Ancak kitabı sonuna kadar okuyabilirseniz durum tam tersine dönecektir. Kısacası yarım bırakılmaması gereken bir kitap. Öte yandan kitabın akıcılığı beni şaşırtan diğer bir özelliği oldu. Çünkü bir gün içerisinde ve günün tamamını kitaba ayırmadan da bitirebileceğiniz çok akıcı bir eser.

‘Veronika ölmek istiyor’ 1998 de yazılmış bir kitap olmasının yanında bir zamanlar çok dikkat çekmiş olmalı ki Yönetmen Emily Young tarafından 2009 tarihinde beyaz perdeye yansıtılmıştır.

Son olarak Allah göstermesin eğer bir gün intihar etmeden önce okunacak kitaplar listesi yapacak olursanız ya da bir arkadaşınızdan intihar etmeye yönelik bir itiraf duyarsanız. Bu kararı gerçekleştirmeden önce son kez okumasını istemeniz gereken bir eser olabilir. Çünkü okuyucu delilik, ölüm ve intihar konularına yeni tanımlar ve açıklamalar getiriyor. Bunu yaparken da asla üşenmiyor ve Dünya’da ki her insanın hayatını önemsediğini size hissettiriyor.