Nisan 8, 2020

Özgüven

ile Dr. marsupilami

İçimdeki, aklımdaki herhangi bir şeyi dışarı aktarsam benimle dalga geçerler mi ya sevilmezsem bi daha hissidir özgüvensizlik durumu. Bu yüzden kendimi ortaya koymassam sıkıntı yaşamam diyorsun. Sonunda içindeki değeri ortaya koyduğunda kendini mutsuz hissediyorsun. İşte sıkıntı tam olarak bu !

çözüm aslında bu hissin tam tersidir. Kendini ne kadar ortaya koyarsan ne kadar çok ifade edersen o kadar gelişirsin ve rahatlarsın yani güvenin o nispette yerine gelecektir. Bu işe nereden başyacağım diyenlerre en kolay yol nereye gidiyorsan okul, iş farketmez bulunduğun yerdeki insanlara selam vermek. Yani yanından geçtiğin insanlara küçük bir merhaba zamanla sana herkesle rahat konuşma özgüveni sağlayacaktır. Gördün mü küçük bir selam bile hayatını değiştirebilir. ((:

Özgüven eksikliğinin belirtileri : 1- Her türlü ilişkide hayır diyememe, sınır koyamama 2- Eleştiriye karşı hassas olma 3- Sosyal ortamlardan kaçınma 4-Kendini değersiz, yetersiz, başarısız hissetme 5-Düşük beklentilere sahip olma 6- Fiziksel görünümü beğenmeme, olumlu yönleri görememe 7-Kolayca fikrini söyleyememe 8- Başkalarına çok fazla ihtiyaç duyma

Çözüm:
1- Kendinize merhamet edin, mükemmel olma isteğinizden vageçin.
2-Olumsuz iç konuşmalarınızı farkedin ve olumlularıyla değiştirin.
3- Olumlu yönlerinizi fark edin.
4-Giyiminize dikkat edin
5-Hobi edinin mümkünse belirli zaman aralıklarıyla değiştirin.
6-Sizin için önemli olan hedefler belirleyin.
7-Kendinize en iyi arkadaş olun.