Mart 20, 2020

Corona ile yaşam

ile Dr. marsupilami

Herkesin eve kapandığı (kapanmak zorunda olduğu) şu günlerde zamanı verimli ve sıkılmadan geçirmek için minik tüyolar getirdim (:

Öncelikle şunu unutmayalım bugünler tatil ya da bayram değil. Evde bizi bekleyen tüm işleri yapabilmek için büyük bir fırsat olarak görürsek daha güzel olur. Bu zamanları rahat atlatmanın en kolay yolu günlük rutinleri devam ettirmek. Normal zamanlarda saat kaçta kalkıyorsak aynı saatte kalkmak, aynı saatlerde yemek yemek gibi.

Çalışanlar için normalde çalışma saati olan zamanları kitap okuma, belgesel izleme gibi verimli olabilecek ya da size katkısı olan şeylerle doldurmak; öğrenciler için ders çalışma etütleri koymak (sıkmayacak şekilde) verimli olacak

Yalnız sıkılmaları ve bunalmaları önlemek adına istediğiniz saat aralığına her zaman yaptığınızın dışında bir hobi koymak, akşam aile üyeleriyle beraber ya da tek kişilik oynanabilen oyunlar oynamak saatleri oluşturma günlerinizi daha keyifli hale getirecektir.

Kitap, film vb önerilerilerimden önce evde yapılabilecek aktivite önerilerim var

~Malum mevsim gecişindeyiz. Kıyafet dolaplarınızı düzenleyip giymediklerimizden kurtulabilir. Kışlıkları yavaş yavaş kaldırıp yazlık kıyafetlere yer vermeye bu haftadan sonra baslayabiliriz.

~ Mutfakla arası pek olmayanlar ya da işten güçten zamanı olmayanlar kolay tarifler deneyebilir. Kilosuna dikkat edenler fit atıştırmalıklar yapabilir.

~ Tam da şu sıralar saksı bitkilerinin bakım zamanı. Toprağa dokunmak bize de her zaman iyi gelir. Saksı değişimi toprak değişimi ya da yeni bitki dikimi bizi ruhsal olarakta rahatlatacaktır.

~ Düzenli spor yapanlar için bu zamanlar zor gelebilir. Spor aktivitesini devam ettirebilmek adına app store ve play store’dan egzersiz uygulamalarını indirip düzenli takip edebiliriz. Evde yapılabilecek bir çok egzersizlerin seviyesinin de kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

~ Kişisel gelişiminizi katkı sağlayacak videolar izlemek , yine videolarla ve kitaplarla uzun zamandır öğrenmek istediğiniz bir sanata başlamak, ilginizi çeken genel kültür konularında video kanalları takip etmek bu zamanlar için en verimlisi olacaktır.

Kitap önerilerim: – Simyacı – Bir ömür nasıl yaşanır? – Çizginin dışındakiler

Filmler: -John wick -12 maymun

Diziler: -Masum -After life

Belgeseller: -minimalizm -history of the world in 2 hours