Temmuz 20, 2021

Anne mi !?

ile ESRA SALUR

Geçenlerde bir instagram fenomeninin soru-cevap butonunda rastladım buna. Kız (yazdığı cümlelerden anladım cinsiyetini ) annesinden şikayetçiydi. Sonra o yazının ardından bir sürü şikayetçi kız yazdı. Sonra düşündürdü bu durum beni her anne gerçekten anne midir annelik sadece doğurmakla sonsuza kadar sahip olunan bir sıfat mıdır ya da her doğuran anne olabilmiştir. Bir çok kız evde dışarıdan çok annesinden psikolojik ve fiziksel şiddet görüyor. Şu her anında yanında duran sarılan ve ya sevgisini gösteren kız annesi çok az. Enteresandır bu durum gerçekten kızlara karşı daha fazladır. İç güdümü, karakter mi bilinmez ama erkek evlatlara karşı anneler daha farklıdır. Sanırım erkek evladı bir nimet olarak görüyorlar. Bunu gözümle çevremde de gördüm sosyal medyada da bunu doğrular hikayeler okudum. Bu anneler yok sayılmalı demem. Çünkü bence çocukların da ebeveynlerine karşı bir sorumluluğu var. Ama bu duruma da annelik diyemem kimse kusura bakmasın.

Durumun annenin büyüme tarzıyla karakteriyle ve de ruhsal durumuyla tabi ki alakası var. Aynı zamanda bunların hiçbiri bahane değil. Her zaman savunduğum düşünce bakamayacağın ve sevmeyeceğin çocuğu doğurmayacaksın. Bu ben anne olsam da geçerli (şuan anne değilim) Bir de joker olarak kullanılan çocuklar var anneler eksikliklerini çocuk yapmakla kapatır. Yani dünya üzerinde doğurganlık sadece ona verilmiş gibi evlenince hunharca doğuranlar. Doğurmayı marifet sananlar. İşte bir bu şekilde doğanlara bir de kötü bir evliliğin içinde oradan oraya sürüklenen çocuklara çok üzülürüm.

Eminim bunu okuyanlar arasında bu şekilde olan kızlar, çocuklar vardır. Sizlere tavsiyem şu; sizin seçmediğiniz durumların kahrını ruhunuzda çekmeyin. Kendi anne-babasını büyüten çocuklara selam olsun